Magyarország és az EBRD tulajdont szerez az Erste bankban | +videó |
![]() |
![]() |
2015. február 10. |
Együttműködési megállapodást írt alá Orbán Viktor miniszterelnök, Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke és Andreas Treichl, az Erste Bank vezérigazgatója.
A kormányfő a dokumentum aláírását követően felidézte: 2010-ben a pénzügyi válság miatt a kormány „erőteljesen megkérte” a magyar bankrendszer szereplőit, hogy a terhek viselésében legyenek Magyarország segítségére. A hazánkban működő bankok megértették és korrekt módon betartották az akkor meghozott szabályokat – fűzte hozzá.
Eljött a pillanat, amikor megpróbálhatunk egy új fejezetet nyitni a hazai bankszektorral való együttműködésünkben – utalt Orbán Viktor arra, hogy az elmúlt időszakban megerősödött a magyar gazdaság és ismét felzárkózott az uniós élbolyhoz a növekedés tekintetében.
A megállapodás részleteiről szólva a miniszterelnök kifejtette: a dokumentum tartalmazza, hogy a magyar kormány az Erste Bank Magyarországban tulajdonrészt fog vásárolni, "tehát az Erste Bank reményeink szerint nemcsak megtartja pozíciót, de azokat erősíteni is fogja, és hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon a növekedés üteme emelkedhessen". Cserébe Magyarország azt vállalja, hogy csökkenti a bankadót - fűzte hozzá a kormányfő.
Ennek a tartalomnak a lejátszásához Flash plug-in szükséges!
Ugyanakkor felidézte, hogy a szektoriális különadó bevezetésekor vállalták, ha a költségvetést rendbe tették és csökkenő pályára állt az államadósság, vissza fognak térni a válság előtti bankterhek világába.
Orbán Viktor tájékoztatott, hogy a bankadó csökkentésének mikéntjét is rögzíti a megállapodás. Szavai szerint 2016-17-ben jelentősen csökkentik az adó mértékét, de 2018-ban is csökkenni fog ez a teher a kormányfő előrejelzése szerint. Kérdésre válaszolva a miniszterelnök elmondta: 2016-ban körülbelül 60 milliárd forinttal csökken a bankadó, egyrészt az adókulcs csökkentése miatt, másrészt pedig a kiszámítási mód megváltoztatása miatt.
Ezzel Magyarország arra a pályára áll, ahol az európai pénzügyi piacokról - a magyar gazdaság növekedése érdekében -, a korábbiaknál jelentősebb forrásokat tudunk bevonni – vélekedett. Ez jó hír mindannyiunknak, több munkahely, olcsóbb hitelek és nagyobb gazdasági növekedés – zárta beszédét Orbán Viktor.
Sir Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke, üdvözölte az Egyetértési Megállapodást, melyet a bankrendszer történetében nyíló új fejezet kezdetének tekint. Mint mondta: a dokumentum olyan kormányzati vállalásokat és intézkedéseket vetít előre, mely a bankok számára stabil és kiszámítható keretet tesz lehetővé és ezen belül azok ismét elláthatják a reálgazdaság finanszírozásának elengedhetetlen szerepét.
Mindez a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom megerősítése felé tett jelentős lépés, és az EBRD a tevékenységével és gondos megfigyeléssel fogja nyomatékosítani az intézkedések megvalósítását - fogalmazott az EBRD elnöke.
Az Erste Csoport Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb pénzügyi csoportja, és egyben a régió vezető kereskedelmi bankja - hangsúlyozta Andreas Treichl, az Erste Csoport vezérigazgatója.
Mivel Magyarország az egyik legfontosabb piacunk, nagyon fontos számunkra a helyi gazdaság sikeressége, valamint az, hogy a magyar vállalkozásoknak kiemelkedő növekedési lehetőséget biztosítsunk - mutatott rá.
Egyúttal közölte, hogy ennek érdekében, csakúgy, mint a régió többi országában, Magyarországon is szükség van arra, hogy közvetlen külföldi tőkebefektetések segítsék elő a magyar ipar és kereskedem növekedését. A Magyar Kormánnyal, valamint az EBRD-vel történő együttműködéssel szeretnénk egyértelműen bebizonyítani, hogy Csoportunk az elkövetkezendő években elkötelezett és erős partnerként kíván részt venni a jólét megteremtésében a magyar emberek javára - emelte ki a vezérigazgató.
(Fidesz.hu) |